fake watches

Blog »

Fuerteventura przepisy na dania kuchni kanaryjskiej-ośmiornica smażona czyli pulpo frito

Ośmiornica smażona czyli Pulpo frito


 

Pulpo frito czyli smażona ośmiornica to jeden z przysmaków kuchni kanaryjskiej.

Nasz przepis to pewny sposób na podanie miękkiej ośmiornicy. Jeśli kiedyś jedliście twardą czy "gumowatą" i nie pałacie miłością do tego dania, to ten przepis sprawi, że odkryjecie je na nowo.

Najpierw świeżą i wypatroszoną ośmiornicę należy zamrozić na kilka dni - opowieści o waleniu tym stworzeniem o ziemię w celu zmiękczenia możecie odłożyć na półkę. To prehistoria, dzisiaj wystarczy nam zamrażalnik. Po rozmrożeniu gotujemy ośmiornicę w wodzie z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Niektórzy radzą następującą proporcję czasu do wagi produktu – 1 kg ośmiornicy – 1 godzina gotowania. Jednak pewniejsze jest nakłucie patyczkiem jak do ciasta i  sprawdzenie czy jest już miękka. Tak obrobiona ośmiornica może nam posłużyć jako składnik do "Pulpo a'la Gallega" czyli "Ośmiornicy po Galicyjsku" lub po schłodzeniu do sałatek. Można również kupić już ugotowaną ośmiornicę, wtedy pomijamy powyższe. W naszym przepisie odcinamy same "nogi" i starannie osuszamy je ręcznikiem papierowym.

W garnku rozgrzewamy mocno oliwę, wrzucamy ośmiornicę i przykrywamy pokrywką gdyż oliwa zacznie "strzelać". W zależności od grubości "fritowanie" trwa od 2 do 5 minut. Usmażoną ośmiornicę wykładamy na papier w celu odsączenia z nadmiaru oliwy , po chwili nakładamy na talerze i posypujemy grubą solą morską, najlepiej miękką. Standardem podania jest ośmiornica w towarzystwie ziemniaczków kanaryjskich  „patas arugadas”obowiązkowo z sosem "mojo rojo", pomidorów i sałaty. My dodaliśmy jeszcze "Pimientos de Padron" czyli małe słodkie zielone papryczki smażone także na gorącej oliwie. Można najpierw w oliwie do ośmiornicy usmażyć około jednej minuty papryczki i podać jako przekąskę, a następnie na tę aromatyczna oliwę wrzucić nasze pulpo.

 

Nie polemizujemy z wyznawcami "fit", że można przyrządzić to danie na grillu czy patelni bez tłuszczu... Nasze wieloletnie doświadczenie dowodzi, że tylko obróbka termiczna w wysokiej temperaturze zapewnia idealną miękkość, przypominającą raczej kurczaka niż gumę do żucia.

 

Uwaga! Ośmiornica w trakcie gotowania traci prawie połowę swojej wagi i objętości.

 

Składniki dla 4 osób:

- ośmiornica świeża/mrożona waga około 1,5kg

- ośmiornica gotowana waga około 0,75kg

- 1/2 litra oliwy do smażenia czyli łagodnej /suave/

- 1/2 kg ziemniaczków

- 1/2 kg pomidorów

- 1/4 kg papryczek z Padron

- sałata lodowa, rukola itp.

MORRO JABLE WEATHER