fake watches
Wakacje Fuerteventura La Oliva

La Oliva to miasteczko zamieszkiwane zaledwie przez około 700 mieszkańców. Mimo tak skromnej liczby miasto ciągle jeszcze szczyci się mianem najbardziej znaczącego miasta w północnej części wyspy, jest też stolicą jednej z 6 gmin na wyspie.
La Oliva leży pośrodku dość urodzajnego płaskowyżu, niestety dzisiaj uprawa warzyw i zbóż jest zajęciem trudnym i drogim, przede wszystkim ze względu na braki wody. Aktualnie jedynie kilku rolników zajmuje się uprawą pomidorów.
Głównym zabytkiem miasta jest wybudowany w początkach XVIII wieku parafialny kościół Iglesia Nuestra Señora de Candelaria. Ta stosunkowo duża, jak na rozmiar miasteczka świątynia wskazuje na znaczenie miasta w poprzednich wiekach. Przykościelna wieża, wybudowana z czarnych skał wulkanicznych tworzy ciekawy kontrast z białym budynkiem świątyni.
Mimo renesansowego charakteru świątyni, zdobienia w jej wnętrzu są raczej oszczędne. Malowidło w ołtarzu głównym przedstawia chrzest niewierzących tubylców. Malowidło to przypisywane jest pochodzącemu z Gran Canarii malarzowi Juanowi de Miranda.

Kolejnym punktem do zwiedzenia jest La Casa de los Coroneles czyli Dom Pułkowników. Jest to elegancki budynek zbudowany w epoce nowożytnej. Budynek, ma szczególne znaczenie ze względów historycznych i architektonicznych, nie tylko dla Fuerteventury, ale również pozostałych Wysp Kanaryjskich i jest symbolem ciągłości systemu władzy, od czasów średniowiecza. Znajduje się pośrodku rozległej równiny, ograniczonej przez Lomo del Pájaro, Górę Frontón, Górę Escanfragai i Wulkan de la Arena, od którego pochodzi nazwa regionu, oraz na południe od wioski La Oliva. Cywilno-wojskowy kompleks składa się z kilku obiektów, wzajemnie ze sobą powiązanych. Casa de los Coroneles należał do rodziny, która miała wielki wpływ na przyszłość wyspy. Został wybudowany w drugiej połowie XVII wieku pod auspicjami rodziny Cabrera Bethencourt, a jego budowę przypisuje się Gines de Cabrera Bethencourt (1650-1722), Prace kontynuowali jego potomkowie, a w szczególności wnuk, Agustín Cabrera Bethencourt Dumpiérrez (1743-1828), piąty pułkownik na wyspie.

Centrum Sztuki Kanaryjskiej - Centro de Arte Canario prezentuje najbogatszą ofertę kultury i sztuki Fuerteventury.. Otoczenie centrum ze wspaniałymi rzeźbami na świeżym powietrzu i aromatem rodzimej flory pozwala doskonale się zrelaksować. W licznych salach Centrum prezentowane są bogate zbiory sztuki kanaryjskiej. Prywatna inicjatywa Manuela Camino Delgado “Mané”- twórcy, artysty i właściciela galerii, pozwoliła zgromadzić różnorodne dzieła sztuki Wysp Kanaryjskich. W tym celu przestrzenie centrum zostały udostępnione twórcom: malarzom, rzeźbiarzom itp. na prezentowanie ich dzieł. Można tu też nabyć niektóre prace: ceramikę, grafiki, serigrafie i reprodukcje, aby zabrać ze sobą unikalną pamiątkę z naszej wyspy. Dla nas ciekawe będzie na pewno jedno z dzieł Mario Antigono zatytułowane: "Presos polacos" czyli polscy więżniowie, przedstawiające jednego z żyjących wielkich Polaków.

 


Zdjęcia:

MORRO JABLE WEATHER