fake watches

Blog »

Fuerteventura miejsca warte odwiedzenia

Fuerteventura miejsca warte odwiedzenia: Pajara - ciche miasteczko, piękny i tajemniczy kościół oraz galeria "Art-Garaje"


Leżąca na zachodzie Fuerteventura Pájara jest stolicą regionu obejmującego swym zasięgiem całą południową część wyspy. Jako jedyne miasto na wyspie, Pájara może poszczycić się publicznym, odkrytym basenem.
Miasto warto odwiedzić ze względu na zabytkowy kościół Iglesia de Virgen de la Regla, a szczególnie na niezwykły jego portal główny. Budowa kościoła rozpoczęła się w roku 1645, boczna nawa została dobudowana w XVIII wieku. Barokowy portal główny ozdobiony został niespotykanymi nigdzie na wyspie figurami azteckimi. Można wśród nich dostrzec węże, konie, oraz inne dzikie zwierzęta. Podobne zdobienia nie zachowały się na żadnej innej Wyspie Kanaryjskiej. Prawdopodobnie artysta je wykonujący pracował pod wpływem emigranta, który po latach powrócił do domu z pobytu w Ameryce Środkowej.
Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na pozłacane barokowe ołtarze z końca XVIII wieku. W głównym ołtarzu znajduje się figura Virgen de la Regla. Rzeźba patronki kościoła wykonana została prawdopodobnie pod koniec XVII wieku w Meksyku. Co dwa lata, mieszkańcy miasteczka w uroczystej procesji niosą swoją patronkę ulicami miasta w uroczystej procesji. Jak to zwykle bywa na wyspie, okazja taka sprzyja zabawie i fieście. 

Symbolem Pajary jest ptaszek ( es.Pajaro-pl.Ptak) co ma odzwierciedlenie w herbie miasta.

opis

 W Pajara mieszka i tworzy nasz rodzimy artysta Piotr "Gucio" Demitraszek. W marcu 2015 roku otwarł niepodal kościoła galerię "Art-Garaje" w której możecie podziwiać i zakupić prace zarówno Piotra jak i innych polskich artystów mieszkających na Fuerteventura, bądź tylko tworzących tutaj na licznych plenerach malarskich.

Pierwsza wystawa Rzeźby i Malarstwa przy współpracy z Juventud Festejos Pájara w ramach obchodów Fiestas en Honor a Ntra. Sra. de Regla Pajara w sierpniu 2015r.
Rzeźby - D. Miguel Cubas Ekspresyjne formy wykonane w większości ze skał pochodzenia wulkanicznego, wydobytych na Fuerteventurze. Rzeźby te są często materiałem wyjściowym do form monumentalnych zdobiących place i ulice wyspy. Malarstwo - Piotr "Gucio" Demitraszek, zaprezentował prace inspirowane lokalnym pejzażem.

 

 

MORRO JABLE WEATHER